Bursa Belediyeler Birliği Dündar’la Devam Dedi

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa Belediyeler Birliği 47’inci Olağan Meclis Toplantısı’nda yapılan seçimde üst üste dördüncü kez başkan seçildi.

 

Bursa Belediyeler Birliği 2016 yılı 1’inci Olağan Meclis Toplantısı Sheraton Hotel’de gerçekleştirildi. Şehitler anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan meclis toplantısının açılış konuşmasını yapan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Bursa Belediyeler Birliği olarak gerek yurt içinde, gerekse de yurtdışında önemli çalışmalara imza attık. Belediyelerimizin istekleri doğrultusunda imar, ihale ve iletişim alanında düzenlediğimiz hizmet içi seminerlerle hem bildiklerimizi tazeledik, hem de bilmediğimiz konularda bilgi sahibi olduk. Bu faaliyetler aynı zamanda belediyeler arasında kaynaşmanın, bilgi ve deneyimlerin paylaşımının sağlanması noktasında da bizlere önemli katkılar sağlıyor. Bu etkinlikler sayesinde sosyal diyalogu da sağlamış oluyoruz” dedi.

 

“BELEDİYECİLİKTE AVRUPA’NIN ÖNÜNDEYİZ”

 

Uluslar arası alanda yapmış oldukları faaliyetler hakkında da bilgiler veren Başkan Dündar, “Yurtdışına yaptığımız teknik inceleme gezilerinde, belediyeci gözüyle ülkemizdeki belediyeler ile yurtdışındaki belediyeler arasındaki farkları gözlemledik. Yurtdışındaki belediyelerin yaptığı çalışmaları, imkanlarını ve yetkilerini gördüğümüzde, Türkiye’deki belediyelerin, belediyecilikte yatırım yapma, yetki ve hizmet noktasında Avrupa’nın önünde olduğunu gördük. Son yapılan yasal düzenlemelerle birlikte, belediyelerimiz yetkileri ve sorumlulukları daha da arttı. Her alanda hizmet üretebiliyoruz. Avrupa’da ise belediyeler hizmet yapacakları zaman, ilk olarak kendi merkezlerine soruyorlar, merkezleri ise Brüksel’e soruyor. Her ülkenin belediyecilik konusunda kendine göre bir yaklaşımı var ve gerçekleştirdiğimiz bu uluslar arası faaliyetler, bizlere kıyaslama yapma ve tecrübe kazanımı konusunda önemli katkılar sağlıyor” diye konuştu.

 

“AVRUPA’YA İNSANİ DEĞERLERİMİZİ GÖSTERDİK”

 

Bursa Belediyeler birliği olarak Fransa’nın Strasbourg Kenti’ndeki

Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Kongresi’nde mülteci sorunu konusunda bir sunum yaptıklarını hatırlatan Başkan Dündar, “Bu kongrede yaptığımız konuşma, Bursa Belediyeler Birliği’nin başarısıdır. Göç ve mülteci konularında değerlendirmelerde bulunarak Avrupa ile fikir alışverişinde bulunduk. Türkiye milyonlarca göçmene ev sahipliği yapmış, bugün de göçmenlere sınırlarını açmıştır. Bunun en önemli sebebi kültürel, ahlaki ve dini değerlerimizin bize, zulüm gören insanların yanında olmayı öğretmesidir. Bizler, Strasbourg’daki kongrede Avrupa’ya insani değerlerimizi gösterdik. Aynı insani değerleri Avrupa’dan da beklediğimizi de kendilerine ilettik” dedi.

 

Bursa’nın tanıtımı ve kentin turizm alanında daha ileriye gitmesi için önemli çalışmaların altına imza attıklarını da dile getiren Başkan Dündar, “Tüm belediyeler şehirlerini tanıtmak ister. Diğer ülkeler tarafından bilinmesini ve daha fazla turisti getirebilmeyi amaçlar. Artık dünyada şehirler kendini tanıtıyor. Şehirler adeta ülkelerin önüne geçti. Biz de, Bursa Belediyeler Birliği olarak bu çerçeve de faaliyetler yürütüyoruz. Bursa’nın tanıtımını yaparak, turist sayısını arttırmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın konuşmasının ardından 2015 yılı faaliyet raporu ve 2015 yılı mali kesin hesap raporu okunarak oy birliğiyle kabul edildi. Raporların kabul edilmesinin ardından gerçekleştirilen

seçimlerde, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar tek aday olarak girdiği seçimlerde üst üste dördüncü kez Bursa Belediyeler Birliği Başkanlığı’na seçildi. Başkan Vekilliği’ne İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş 1. Başkanvekili Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, 2. Başkan Vekili de İznik Belediye Başkanı Osman Sargın olurken, Divan Katipliklerine Eşref Yiğit ve Mustafa Önder seçildi. Encümen üyelikleri ise şu isimlerden oluştu: Mustafa Dündar, Alinur Aktaş, Yener Acar, Süleyman Çelik, Süleyman Yalçın, Sadi Kurtulan ve İrfan Atalıoğlu, Hayri Türkyılmaz ve Mehmet Teke.